Magyar Tudomány A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata. Alapítás éve: 1840


A júliusi szám tartalmából

A júliusi számra ismét a tematikai gazdagság jellemzô. Nagy Miklós Mihály arra a - sajnos mindmáig aktuális - kérdésre keresi a választ, hogy milyen földrajzi okok húzódnak meg a társadalmi folyamatok hátterében, amelyek együttesen fegyveres konfliktusokat válthatnak ki. A geopolitikával kapcsolatos elôítéletektôl való megszabadulás után a ,,Harmadik Birodalom'' fogalma is a helyére kerül - ez utóbbi Hamza Gábor jóvoltából. A ,,Harmadik Birodalom'' eszméje már Fichténél is fellelhetô, ám a nemzetiszocialista rezsim történeti és filozófiai okokból már a harmincas évek végén egyértelmûen elhatárolódik e fogalomtól.

Czigler István és Winkler István Kognitív pszichofiziológia c. tanulmánya az agyi elektromos változások és a humán megismerési folyamatok közötti kapcsolatot elemzi. A külsô inger által kiváltott elektromos potenciál és az akaratlagos mozgásra való elôkészület közben kialakuló eseményhez kötött potenciál idôbeli lefutásából a pszichológus következtetni tud az agy információfeldolgozó rendszerének mûködésére.

Az augusztusi teljes napfogyatkozás elôtt érdemes áttekinteni, hogy milyen tényezôk befolyásolják a két percre szabad szemmel is láthatóvá váló naplégkör, elsôsorban a napkorona alakját. Kálmán Béla cikkébôl képet kaphatunk az elôzô napciklusról, annak néhány fontosabb napfoltcsoportjáról és a hozzájuk kapcsolódó napaktivitási jellegzetességrôl.

Az építészeti világcsúcsokkal foglalkozó írásában Sebestyén Gyula az építészeti teljesítmények (nagytér-lefedések, szupermagas épületek, leghosszabb hidak) fokozásának helyzetét és kilátásait tekinti át.

Az MTA 164. rendes közgyûlésérôl szóló beszámolóban megtalálható az Akadémia új tisztségviselôinek, valamint az ez évben Akadémiai Díjjal és Akadémiai Újságírói Díjjal kitüntetettek névsora is.

Az ezt követô két jegyzet hangvétele egymástól teljesen eltérô. Enyedi György (a Magyar Tudomány leköszönô fôszerkesztôje, akit a közgyûlés az MTA alelnökévé választott) a társadalomkutatás és a politika kapcsolatát elemezve arra a következtetésre jut, hogy a politika a társadalmi folyamatoknak csak a korrekciójára vállalkozhat, de e korrekciók során a kutatás által feltárt ismeretek is figyelembe veendôk. Lesi Mária pedig a világhálót böngészve a feketekávé hatásával foglalkozó kutatások eredményei között próbált eligazodni. Az ellentmondó vizsgálati eredményeket a szerzô gazdasági kiindulópontból magyarázza.

Míg sok országban ezrek-tízezrek halnak éhen, a civilizált világ jelentôs részén az elhízás járványos méreteket öltött. Halmos Tamás az elhízásról, annak kiváltó okairól, kezelésérôl, megelôzésérôl írt közérdeklôdésre számot tartó tanulmányt.

Most emlékezik meg a lap a néhány hónapja elhunyt Szôkefalvi-Nagy Béla akadémikusról, akit idôközben posztumusz Magyar Örökség-díjjal tüntettek ki.

A Könyvszemlében a következô mûvekrôl olvasható recenzió:
Ady Endre levelezése I. (1895-1907). Akadémiai-Argumentum, 1998;
Pataki Ferenc: A tömegek évszázada. Osiris, 1998;
Losonczi Ágnes: Utak és korlátok az egészségügyben. MTA;
Kinga Frojimovics - Géza Komoróczy - Viktória Pusztai - Andrea Strbik: Jewish Budapest. Monuments, Rites, History. Central European University Press, 1999;
Pléh Csaba: Bevezetés a megismeréstudományba. Typotext, 1999;
Hámori Balázs: Érzelem-gazdaságtan. A közgazdasági elemzés kiterjesztése. Kossuth, 1998;
George Magyar: A Radical Voice in the Science of Science. Typotext, 1998;
Szabó István Mihály: A bioszféra mikrobiológiája IV. A környezet-mikrobiológia vizsgáló módszerei. Akadémiai, 1998


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Tartalmi kivonatok] [Akadémiai Kiadó]