Tudományos ülés
Vizi E. Szilveszter tiszteletére
Vizi E. Szilveszter, nemzetközi hírű agykutató 70. születésnapját tudományos üléssel ünnepelték 2007. március 20-án az Akadémián. A tudományos előadások előtt többen méltatták az MTA elnökét.
Meskó Attila főtitkár meggyőződése szerint Vizi E. Szilveszter sokrétű közéleti tevékenysége is hozzájárult ahhoz, hogy ma a magyar lakosság a Magyar Tudományos Akadémiát tartja a leghitelesebb, a legmegbízhatóbb szervezetnek. Mint mondta, az MTA elnökéhez olyan kiemelkedő kezdeményezések köthetők, mint a Tudomány Világfóruma, amelyet idén, immár harmadszor rendeznek meg, s amelynek révén „Budapest a tudomány Davosává válhat”. Nagy siker a Mindentudás Egyeteme is, amely túljutott a 150. előadáson, bizonyítva, hogy a magyar társadalom érdeklődik a tudomány iránt, és hogy van létjogosultsága a magas színvonalú tudományos ismeretterjesztésnek – hangsúlyozta Meskó Attila.
Tulassay Tivadar akadémikus, a Semmelweis Egyetem rektora méltatásában kiemelte, hogy az „elképesztő tudományos pályát” magáénak tudó Vizi E. Szilveszternek nemzetközi mércével is kiemelkedő életútja során megadatott az oktatás, nevelés és a kutatás teljessége.
„Az igazi tudós, miként a tanító, lámpás. Lámpást tart a kezében, amellyel messzire világítva mutatja az utat. Ilyen lámpást tart kezében Vizi professzor, aki tudósként, gondolkodóként, a jövő generációjának nevelőjeként és az MTA elnöki pozíciójából adódó felelősségtől vezérelve ismételten hívja fel a figyelmet a társadalmi egyenlőtlenség vállalhatatlan következményeire” – mondta Tulassay Tivadar.
Freund Tamás akadémikus, a KOKI igazgatója igazi reneszánsz tudósnak nevezte Vizi E. Szilvesztert. Rámutatott, hogy kutatásai az idegsejtek közötti kommunikáció korábban nem is sejtett módjára derítettek fényt. Az új koncepció elfogadtatása nem volt egyszerű, a szakma évtizedekig elutasította, ám a felfedezés végül új típusú gondolkodást honosított meg az idegtudományok területén, s új típusú gyógyszerek megjelenését tette lehetővé.
<-- Vissza a 2007/05 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]