Az alapkutatások hasznosságáról
(Néhány meggyőző példa arra,
hogy az elméleti alapkutatásoknak
milyen fontos hasznosulásuk lehet,
amikor az idő megérik rá)
Nagy Károly
az MTA rendes tagja, Eötvös Loránd Tudományegyetem Elméleti Fizikai Tanszék
gluon @ freemail.hu
Az utóbbi hetekben mind az írott, mind az elektromos sajtó sokat foglalkozott a hazai tudományos kutatásokkal, különösképpen az akadémiaiakkal és az egyetemiekkel. Ezek az írások leginkább negatív színben tüntetik fel a helyzetet. Meggyőződésem, hogy az ilyen állítások általában tévesek, és a tévedések főként abból erednek, hogy szerzőik vagy nem ismerik eléggé a hazai helyzetet, vagy már eleve támadó szándékkal állnak hozzá. Engem azért izgat és foglalkoztat a kérdés egyre nagyobb mértékben, mert immár negyvenöt éve vagyok az Eötvös Egyetem fizikaprofesszora, negyvenegy éve tagja a Magyar Tudományos Akadémiának, és a hosszú életem során szerzett akadémiai és egyetemi tapasztalataim alapján még öregen is felelősséget érzek a magyar tudomány és a magyar felsőoktatás iránt. Ez a felelősség indított még 2004-ben arra, hogy két alkalommal is levelet írjak Magyar Bálint oktatási miniszternek a természettudományi felsőoktatás védelmében. Ő azonban még arra sem méltatott, hogy leveleimre válaszolt volna, pedig ötvenhat évi egyetemi oktatói, egyetemvezetői tapasztalat és a felsőoktatással foglalkozó nemzetközi szervezetek egykori tagjaként nem a „partvonalon kívülről” beszélek. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek is írtam ebben az ügyben, a Magyar Bálintnak írott két levelem másolatát is mellékelve. Ő sem válaszolt. Ezek után csak a szűkebb munkahelyi és itthoni környezetemben háborgok, amint látom, hogy rossz irányba mennek a dolgok az egész magyar felsőoktatást és a hazai tudományos kutatást illetően.
Ez a tudomány és az Akadémia körüli mostani hercehurca, megtoldva egy-két magas rangú miniszteriális kiszólással, ismét felkavart, és még álmomban is megkísértett. Az álom az volt, hogy felszólaltam az Akadémián, és a szakterületemről, a fizikából vett néhány érdekes példával próbáltam bemutatni, hogy egyes, vad ötletnek tűnő gondolatokból – amik leginkább a fizika legnagyobbjaitól származnak –, később az alkalmazások révén micsoda hasznos, az egész emberiség javát szolgáló dolgok születtek. Valami tudatalatti játszhatott közre, hogy ezeket álmomban Kóka Jánosnak ajánlgattam. Miután felébredtem, jött a gondolatom, hogy talán érdemes ezt az álmot elmesélni másoknak is. Egyébként a valóságban, nem álomként, többször felötlött bennem, hogy kéne már szólni egy hangosat ebben az őrületben. Talán odafigyelnek azok is, akikre a dolgok tartoznak.
Most sorra veszem azt a néhány példát, amit álmomban előadtam. Elsőként az indukciótörvényt szoktam felemlíteni. A történet úgy szól, hogy Hans Christian Řrsted dán fizikus még 1820 táján észrevette, hogy az elektromos áram által átfolyt drót melletti mágnestű kitér, annak jeléül, hogy ott mágneses tér alakult ki. Az elektromos áram tehát mágneses teret kelt. Michael Faraday angol fizikusnak az volt a sejtése, hogy ennek a jelenségnek a duálisa is létezik a természetben. Tizenegy évig szinte megszállottként próbálkozott a legkülönfélébb kísérleti eszközökkel kimutatni, hogy a mágneses tér változása pedig elektromos teret kelt. A kísérletezés végül is sikerrel járt, mert felfedezte, hogy a mágneses tér időbeli változása elektromos teret hoz létre. Pontosan meg is határozta e felismerés mennyiségi összefüggését. Ez a róla elnevezett indukciótörvény. Köztudott, hogy ez a fontos természettörvény az alapja a villanymotorok működésének. Ma elképzelhetetlen az élet ezek nélkül, mert már a reggeli borotválkozásnál találkozunk a villanymotorral. Ha összeszámoljuk, hogy hány villanymotor van a lakásunkban, mindjárt kiadódik hat-nyolc. Faradaynak esze ágában sem volt, hogy feltalálja a villanymotort, hanem a tudós emberekben meglévő kíváncsiság hajtotta a megsejtett jelenség megismerésére. Ugyanezzel kapcsolatban érdemes még egy másik dologra is rámutatni, aminek gyakorlati haszna semmivel sem kevesebb az előbbinél. Az indukció-törvény inspirálta James Clerk Maxwell angol fizikust a hozzá hasonló jelenség megjósolására. Nevezetesen arra, hogy az elektromos tér időbeli változása mágneses teret kelt. Ezek alapján ő fogalmazta meg matematikai egyenletek alakjában az elektromágnesség klasszikus elméletét, az elektrodinamikát. Ezek az alapegyenletek, az ún. Maxwell-egyenletek, elméleti leírását adják az elektromágnesség teljes jelenségkörének, beleértve még a fénytant is. Sőt, azt mondhatjuk, hogy bámulatos pontossággal adnak számot a tapasztalatról. Maxwell az egyenleteknek olyan matematikai megoldását találta, amely az elektromágneses térnek hullám formájában való terjedését írja le. A hullám terjedési sebességére légüres térben a fénysebességet kapta. Pár évvel később Heinrich Hertz német fizikus kísérletileg kimutatta az elektromágneses hullámok létezését. Szinte felsorolhatatlan azoknak az eszközöknek és jelenségeknek a száma, amelyek ezek alkalmazásán alapszanak. Elég csak a rádiót, a televíziót, a mikrohullámú sütőt vagy a nagyon sok területen használt különféle távkapcsolókat és távirányítókat említeni. Ezeknél a hétköznapi dolgoknál persze sokkal fontosabbakat is említhetnék (például a rádiócsillagászatot), de ezekkel akarom érzékeltetni a mindennapi felhasználás igen sokrétűségét. Itt is megemlíthetem, hogy Maxwell sem gondolt arra, hogy a hullámmegoldásnak micsoda óriási gyakorlati felhasználása lesz majd később a technikai alkalmazások során.
Tekintsünk most a huszadik századból származó példákat. Albert Einstein nevéhez fűződik az a felismerés, hogy az elektromágneses tér (mint például a fény) energiája a klasszikus fizikai felfogással ellentétben nem folytonos, hanem a frekvenciával arányos energiaadagokból, úgy mondjuk: energiakvantumokból áll. A szakirodalom ezeket az energiakvantumokat fotonoknak nevezi. Einstein a Max Plancktól származó kvantumhipotézis után tisztán spekulatív úton jött rá a felismerésre, aminek gyakorlati alkalmazását a fényelektromos jelenség megmagyarázásával azonnal meg is adta. Itt egyszerűen arról van szó, hogy fém felületének megvilágításakor a fém felületéről elektronok lépnek ki. Einstein a jelenség energiaviszonyait leíró matematikai képletet is megadta, ami nagyon jól egyezett a megfigyelésekkel. Einstein ezért a felismerésért kapta meg a fizikai Nobel-díjat 1921-ben. A jelenségen alapuló sok alkalmazás közül megemlítem, hogy a fotocellával működő ajtók automatikus kinyílása és becsukódása ezen a jelenségen alapszik. Azt már kevesen tudják, hogy a digitális fényképezőgép vagy a tévékamerák működésének is ez az ún. belső fényelektromos jelenség a fizikai alapja. Történeti érdekessége a dolognak, hogy Einstein kortársai is csak évekkel később ismerték fel e felfedezés nagyszerűségét. Írásos dokumentuma van annak, hogy amikor 1913-ban Max Planck és még három híres tudóstársa Einsteint javasolták a Porosz Tudományos Akadémia tagjának, az ajánlásban azt írják, hogy „spekulációiban néha szeret túllőni a célon, mint például a fénykvantum-hipotézisnél, de ezt nem rójuk fel hibájául”.
Még a sugárzással kapcsolatos témakörnél maradva, megemlítem, hogy a nagy gyakorlati alkalmazást befutott lézer is Einsteinnek egy tisztán elméleti felismerésén alapszik. Az izzó testek által kibocsátott sugárzás egyensúlyi állapotát tanulmányozva rájött arra, hogy a spontán emisszión és abszorpción kívül kell léteznie még egy jelenségnek, az ún. indukált, vagy más szóval kényszerített emissziónak. Csak így áll fenn a termodinamikai egyensúly. A lézer ezen az indukált emisszión alapszik. Gyakorlati alkalmazásáról már igen sok könyvet írtak, és ha csak az orvosi felhasználást említjük is meg, akkor is belátható ennek a pusztán elméleti felismerésnek az óriási gyakorlati haszna. Itt is megemlíthetjük, miként fentebb Faradayvel és Maxwellel kapcsolatban megtettük, hogy Einsteinnek sem volt olyan törekvése, hogy ilyen eszközt találjon ki, hanem az volt a célja, hogy az említett sugárzási jelenség fizikai törvényeit mélyebben és pontosabban megismerje. Ha a ma oly divatos fogalmat, a versenyhelyzetet idézzük ide, akkor azt mondhatjuk, hogy Einstein legfeljebb önmagával és az idővel versenyzett, hogy minél jobban és minél előbb megismerje az anyagi világ törvényeit, vagy ahogy ő fogalmazott, „hogy egyre közelebb kerüljünk az Öreg (mármint az Úristen ) titkaihoz”.
Kétségtelen, hogy Einstein legnagyobb tudományos alkotása a relativitáselmélet. A tudományos gondolkodásra kifejtett hatását tekintve is a huszadik század egyik legnagyobb hatású fizikai elmélete, amely a kvantumelmélettel együtt meghatározta a fizika és a rokon természettudományok máig is tartó bámulatos fejlődését. (Az érdeklődő olvasó kedvéért megemlítem a Magyar Tudomány folyóirat 2005. októberi számában megjelent tanulmányomat, amely Einsteinnek a huszadik század fizikájára kifejtett hatásával foglalkozik.) A kimondottan elméleti, sőt úgy is fogalmazhatok, hogy részben filozofikus jellegű eredmények között igen nagy hatású, gyakorlati haszonnal járók is vannak. Az elmélet Einsteinnek azzal a két felismerésével kezdődött, miszerint a két, egymáshoz képest egyenes vonalban állandó sebességgel mozgó vonatkoztatási rendszerekben a természeti jelenségek ugyanúgy mennek végbe, másrészt, hogy ilyen, egymáshoz képest egyenletesen mozgó megfigyelők számára a fény vákuumbeli sebessége ugyanaz az állandó érték. Szemléletesen szólva, az egyenletesen mozgó vonaton például a szabadesés törvényét (de minden más fizikai törvényt is) a kalauz ugyanolyannak találja, mint a vasúti sín mellett álló bakter. Ezt nevezi a fizikai szakirodalom a speciális relativitás elvének. A természetfilozófiai, meglepően új következményeket mellőzve, csak két dolgot említek meg, mert ezeknek igen fontos gyakorlati hasznuk van. Az egyik az, hogy minden energiafajtának van tömege, amely a korábbi felfogással szemben nem állandó, hanem függ a mozgó test sebességétől. A közöttük levő meny-nyiségi összefüggés az ismeretterjesztő irodalomból is ismert képlet, miszerint az energia egyenlő a tömegnek és a fénysebesség négyzetének szorzatával. Ez az egyszerű felismerés az alapja az atomenergia felszabadításának.
A relativitás elméletéből adódó másik gyakorlati haszonnal járó következmény Paul Dirac angol fizikus nevéhez fűződik. A relativitáselmélet szerint egy mozgó tömegpont, vagy inkább azt mondom, hogy egy elemi részecske (például elektron vagy proton) energiáját egy négyzetgyökös kifejezés adja meg. Tudjuk a matematikából, hogy a négyzetgyöknek egyaránt lehet pozitív és negatív értéke. A negatív előjellel vett kifejezést figyelembe véve teljesen spekulatív módon fedezte fel Dirac az elektron antirészecskéjét, a pozitront. Ma ezen a felismerésen alapszik egy igen korszerű diagnosztikai eljárás, amelynek eszköze a pozitron emisz-sziós tomográf – a PET.
A relativitáselmélet alapját képező fenti két hipotézis – miszerint az egymáshoz képest egyenletesen mozgó vonatkoztatási rendszerek a fizikai jelenségekre nézve egyenértékűek, és a fénysebesség ezekben állandó – vezetett végeredményben az itt említett két nagyon fontos gyakorlati eljáráshoz és eredményhez. Megint csak megemlítem, hogy esze ágában nem volt Einsteinnek, hogy ezek a felismerések később milyen nagy gyakorlati jelentőségűek lesznek.
Befejezésül a huszadik század másik korszakalkotó fizikai elméletéből, a kvantumelméletből veszek még egy-két érdekes és nagy haszonnal járó példát. A megfelelő pszichikai hatás kedvéért felidézem egy kicsit lazább fogalmazásban, de minden szakismeret nélkül megérthetően azt a momentumot, ahogy a kvantummechanika a huszonnégy éves német fizikus, Werner Heisenberg merész gondolatából eredően megszületett. Heisenberg egy fizikai probléma elméleti megoldásán dolgozva, arra a szinte hihetetlen merész felismerésre jutott, hogy a kísérleti tapasztalattal akkor kap jó egyezést, ha bizonyos fizikai mennyiségek szorzásánál nem érvényes az ún. kommutatív szabály, vagyis két mennyiség szorzata más lesz, ha a tényezőket felcseréljük. Tehát bizonyos fizikai mennyiségekre az atomfizikában ab ba. A két szorzat különbsége arányos a kvantumfizikában igen fontos szerepet játszó univerzális mennyiséggel, az ún. Planck-állandóval. Ez a feltevés az egyik kiindulópontja a kvantummechanikának, mely fizikai elmélet a jelenlegi ismereteink szerint a tapasztalattal igen jó egyezésben írja le az atomok és még kisebb alkotórészeinek a fizikai sajátságait. Az alkalmazásokat tekintve, teljesen megújította a kémiát, nagy lendületet adott a biológiai tudomány fejlődésének és az orvostudománynak. Az emberek életvitelére a legnagyobb hatással a műszaki alkalmazásokkal keletkezett eszközök lettek. Itt csak a leglényegesebbeket említem meg. A különféle anyagok elektromos vezetőképességének kvantumelméleti tanulmányozása vezetett el a félvezetők tulajdonságainak a felismeréséhez. Így ismerte fel a kétszeres Nobel-díjas amerikai fizikus, John Bardeen a tranzisztor elvet, ami végül is annak megalkotásához vezetett. Ezt azután sorba követték a különféle elektronikai eszközök, a nyomtatott áramkör, a mikroprocesszor, a mobiltelefon, a szórakoztató elektronikai ipar napról napra megújuló technikai csodái. Az elektronikus számítógépek, a televízió és az Internet nemcsak megkönnyítették az emberi munkát, de teljesen átalakították az emberek életkörülményeit, társadalmi szokásaikat, szórakozásukat. A kvantumelmélet eredményeinek műszaki alkalmazásaival kifejlesztett eszközök és eljárások a gazdasági élet különféle területein is igen széles körű felhasználást nyertek, és ezzel jelentős gazdasági hasznot hoznak. Az ötven vagy száz évvel ezelőtti viszonyokat tekintve, elcsodálkozik az ember azon az óriási változáson, amin az ember környezete, életvitele, az egész földi világ átment. Csak azért említem meg újabb példaként az elektronikus világháló fizikusok általi felfedezését, hogy érzékeltessem ezzel is az alapkutatásokban szinte melléktermékként megjelenő technikai alkalmazásokat. A genfi székhelyű európai fizikai kutatóközpontban egy fiatal fizikus az elemi részek tanulmányozása közben találta ki a világháló első változatát azért, hogy a Föld különböző helyein levő hasonló kutatások igen nagy mennyiségű adathalmazához gyorsan hozzá lehessen jutni a kutatások eredményes továbbvitele céljából. Lényegében ebből alakult azután ki a további fejlesztések során a mai internet.
Utolsó példaként már csak egyet említek meg. Az anyagi világ építőelemeinek gondolt részecskék tulajdonságainak, kölcsönhatásainak kísérleti kutatása ma igen költséges kutató berendezésekkel történik Különféle részecskéket igen nagy energiára felgyorsítanak, egymásba lövik őket, és azt vizsgálják, hogy közben mi történik. Ebből következtetnek a fizika ma legizgalmasabb kérdéseire, az azokra adható tudományos magyarázatokra. Például a már említett genfi kutatóközpontban a Föld alatt 27 km átmérőjű alagútban futtatnak körbe igen nagy sebességgel elektronokat, protonokat és más elektromosan töltött részeket egymással szemben, és néhány helyen ütköztetik őket az említett kutatási céllal. A részecskék kijelölt pályán tartásához mágneses tereket alkalmaznak. Az itt használt mágnesek előállítása, a berendezések elkészítése szinte elképzelhetetlen pontosságú műszaki feladatot jelent. Ezeknél a kutatásoknál a más területen is nagy haszonnal használható technikai módszerek, eljárások melléktermékként jelennek meg. A rájuk fordított pénz a későbbi alkalmazásokban sokszorosan megtérül.
A szebbnél szebb példák sorát lehetne folytatni órákon keresztül, nemcsak a fizika, hanem a természettudományok bármelyikének történetéből. Ezek mind azt példázzák, hogy a tudósok természetes kíváncsisága, amely az anyagi világ törvényeinek, titkainak minél pontosabb megismerésére irányul, az alkalmazások iránt fogékony kollégák munkássága révén olyan eljárásokhoz és eszközökhöz vezet, amik nemcsak haszonnal járnak, de igen nagy mértékben megváltoztatják, megszépítik, könnyebbé teszik az emberek életét.
Ezzel az írással azt akartam érzékeltetni, hogy a kimondottan elvi jelentőségű, ún. alapkutatásokra fordított pénz nem haszontalan, mert hosszú távon az emberiség javát szolgáló műszaki, orvosi és más alkalmazásokkal sokszorosan megtérül. Az alap- és alkalmazott kutatások közötti különbség, a tudomány gyors fejlődésével, az új tudományos eredmény felfedezése és annak gyakorlati alkalmazása közötti idő lerövidülésével, egyre kisebb lesz. Talán ez is hozzájárul majd ahhoz, hogy a kutatást támogató kormányzati és magánszervezetek sem tesznek különbséget alap- és alkalmazott kutatások támogatása között, és az elvi jelentőségű fundamentális kutatások is értéküknek megfelelően kiemelt helyre kerülnek ebben az üzleti szellemmel egyre jobban uralt kulturális életben.
Eötvös Loránd, az Akadémia tizenhat éven át volt elnöke idevágó, ma is aktuális szavaival fejezem be ezt a figyelemfelkeltő írásomat. „A tudománynak éppen úgy életfeltétele a fényűzés, mint a művészetnek… Szükségletét nem szabad a takarékos államháztartás rendes mértéke szerint kiszabni.”
<-- Vissza a 2006/9 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]